Archeologiczna Mapa Polski nominowana!

Archeologiczna Mapa Polski

Archeologiczna Mapa Polski została nominowana przez portal Grodzio.pl w plebiscycie na Najlepszą imprezę kulturalną 2011 roku. Już teraz bardzo się cieszymy z wyróżnienia, ale o ostatecznym zwycięstwie zadecydują głosy Internautów.

Na stronie:

można do 31 stycznia oddać swój głos. Na uwagę zasługuje fakt, że wydarzeniom archeologicznym nie mającym charakteru plenerowej imprezy otwartej, rzadko udaje się stanąć w szranki z wydarzeniami typowo kulturalnymi, jak koncerty czy pokazy filmowe.

Archeologiczna Mapa Polski to projekt Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie – cykl wykładów popularnonaukowych, przedstawiających najważniejsze krajowe odkrycia archeologiczne ostatnich dziesięcioleci. Spotkania, prowadzone przez wybitnych naukowców i doświadczonych badaczy terenowych, podzielone są tematycznie według regionów, po dwa referaty na każdy z nich. Autorski program, kierowany jest do wszystkich entuzjastów archeologii, historii, etnografii i turystyki. Szeroki kontekst prelekcji i sposób ich prowadzenia trafia w gusta nie tylko specjalistów, ale głównie amatorów przeszłości naszego kraju, dla których spotkanie z historią Polski, może okazać się dobrą podstawą do dalszych, samodzielnych poszukiwań tropów minionych wydarzeń.

Partnerem cyklu jest wydawnictwo BOSZ. Patronat Honorowy objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Patronat medialny objęły: Archeolog.pl, Gdzieco.pl, Radio Kampus, Radio Bogoria, Wolnasobota.pl. Projekt wsparli: Studio Reklamowe F64, Asmet oraz Numizmatyczny Sklep Internetowy – Supermonety.pl.

Archeologicznej Mapie Polski poświęcone było wakacyjne wydanie czasopisma Archeologia Żywa (nr 4(56) lipiec-sierpień 2011).

W ramach pruszkowskich spotkań z najważniejszymi odkryciami archeologicznymi ostatnich dziesięcioleci w Polsce, w roku 2011 odwiedziliśmy:

ZACHODNIOPOMORSKIE

11 stycznia 2011 roku
DR BŁAŻEJ STANISŁAWSKI
Wolin – Słowianie i Wikingowie

25 stycznia 2011 roku
DR ADAM CIEŚLIŃSKI
MGR ANDRZEJ KASPRZAK
Nowy Łowicz – wykopaliska pod ostrzałem

ŚLĄSKIE

15 lutego 2011 roku
DR JUDYTA RODZIŃSKA-NOWAK
Opatów – największe cmentarzysko ludności kultury przeworskiej

22 lutego 2011 roku
PROF. JAN CHOCHOROWSKI
Łubowice – warownia nad górną Odrą sprzed 3 tysiącleci

KUJAWSKO-POMORSKIE

15 marca 2011
DR JÓZEF BEDNARCZYK
Roszarnia lnu z okresu rzymskiego w Karczynie

5 kwietnia  2011
PROF. WOJCIECH CHUDZIAK
Tajemnice Góry Św. Wawrzyńca w Kałdusie nad Wisłą

ŁÓDZKIE

12 kwietnia 2011
PROF. RYSZARD GRYGIEL
Tum – perła romańskiej architektury

10 maja 2011
DR AGNIESZKA URBANIAK
Dolina Pilicy w pierwszych wiekach naszej ery

Cykl będzie kontynuowany po powrocie MSHM do stałej siedziby.

gelino.ellen@mailxu.com schweiker@mailxu.com welafrancine@mailxu.com