Muzealne lekcje mobilne

Od starożytności ku mądrej przyszłości

Od starożytności ku mądrej przyszłości to edukacyjny projekt naszego Muzeum kierowany w roku szkolnym 2011/2012 do mazowieckich przedszkoli i szkół podstawowych. W cyklu czterech interaktywnych zajęć chcemy pokazać jak dawniej ludzie radzili sobie z wyzwaniami codzienności, czy ich potrzeby i marzenia różniły się od naszych, czy ich zdobycze materialne i kulturowe w jakikolwiek sposób wpłynęły na nas i nasze czasy, czy dziś ich osiągnięcia są inspiracją dla współczesnych odkrywców, naukowców i artystów. Pragniemy poruszyć istotne, a zarazem trudne tematy dotyczące każdego z nas jak odmienność, choroba, konflikty, obcość, tożsamość i na przykładzie życia naszych starożytnych przodków pokazać czym te zjawiska są, jaki mają wpływ na nasze życie i jak możemy się do nich ustosunkować.

Projekt nasz zakłada naukę poprzez zabawę, przy czym ogromny nacisk kładziemy na rozwój indywidualnych zdolności uczestników, współpracę między uczestnikami oraz współkreowanie przez nich projektu. Zajęcia podzielone są na dwie części. Pierwszą stanowi opowieść muzealna, w której dzieci żywo uczestniczą poprzez quizy, zagadki i konkursy. Druga to praktyczne zajęcia podczas których uczestnicy wykonują tematyczną pracę plastyczną bądź biorą udział w warsztatach w których za pomocą ciał, gestów i dźwięków budują tematyczną opowieść.

Materiały pomocnicze oraz rekonstrukcje zabytków stanowią integralną część naszych zajęć: można je dotknąć, wypróbować i realnie sprawdzić co można z nimi zrobić.

Jest to pierwszy projekt edukacyjny naszej instytucji, który zakłada odwiedziny w innych placówkach. Pokazujemy czym jest dziś muzeum archeologiczne oraz jak kroczyć ścieżką nowoczesnej edukacji i animacji kulturowej.

Projekt kierowany jest do uczniów przedszkoli i szkół podstawowych województwa mazowieckiego. Pakiet edukacyjny został dostosowany do trzech grup wiekowych:
1. Dzieci w wieku 4-5 lat
2. Dzieci w wieku 6-8
3. Dzieci w wieku 9-12

Zakres tematyczny projektu

1. Po co ta archeologia?

Na zajęciach odpowiemy na pytania czym jest archeologia i czy jest nam do czegoś potrzebna? Czym tak na prawdę zajmuje się archeolog, archeozoolog, antropolog, muzealnik i konserwator? Czym są muzea archeologiczne i czy w każdym miejscu na świecie tworzy się takie placówki? Czy starożytność ma jeszcze przed nami jakieś tajemnice? Poznamy historię najciekawszych odkryć. Każdy zostanie archeologiem, nie tylko odkryje ciekawy artefakt, ale również weźmie udział w jego zadokumentowaniu oraz opisie.

2. Eko archeo

Czy starożytni byli eko? Z czego barbarzyńcy zamieszkujący Mazowsze 2000 lat temu budowali domy? Jakich technik używali? Jak je ogrzewali i czym oświetlali? Czy byli prymitywni czy może używali nowoczesnych technik? Jak się ubierali? Jak podróżowali? Na te i wiele innych pytań wspólnie odpowiemy podczas zajęć Eko archeo. Zastanowimy się również w czym naśladować naszych przodków by mniej zanieczyszczać środowisko.

3. Herosi

Czy starożytni znali Supermena? Kogo uważali za superbohatera? Jakie cechy były najbardziej pożądane u mężczyzn a jakie u kobiet? Kogo naśladowano? Kto był ważniejszy w społeczeństwie: starszy czy młodszy, kobiety czy mężczyźni? Czy dzieci miały dzieciństwo: zabawki i dobranockę?

4. Nie tylko mumie

Zajęcia podczas, których zajrzymy do krainy umarłych. Poznamy tajniki warsztatu pracy antropologa. Dowiemy się jak dawniej chowano zmarłych i dlaczego te rytuały były od wieków niezwykle ważne dla żywych.

Wszystkich zainteresowanych szerszymi informacjami oraz zrealizowaniem lekcji w swojej placówce zapraszamy dokontaktu.

klaman.darcie@mailxu.com hickock_soledad@mailxu.com