Muzeum otwarte / Antropologia codzienności

Muzeum Otwarte - logotyp projektu

W dniach od 10 do 15 października byliśmy obecni na pierwszej części polsko-niemieckiego projektu poświęconego muzealnej edukacji twórczej oraz badaniom nad codziennością. Wydarzenie stanowi kontynuację rozpoczętego w 2008 roku przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki cyklu spotkań „W stronę nowoczesnego muzeum”.

Do wzięcia udziału w warsztatach zaproszono 20 osób z Polski i Niemiec. Wśród wybranych reprezentantów różnych instytucji oraz niezależnych animatorów znalazła się przedstawicielka MSHM – Dorota Słowińska.

Zadanie zaprezentowania idei muzeum otwartego powierzono dwóm specjalistom w tej dziedzinie – Mai Parczewskiej i Januszowi Byszewskiemu z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, którzy od dwudziestu lat prowadzą Laboratorium Edukacji Twórczej.

Jesienne spotkanie miało miejsce w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, gdzie czekał bogaty program zajęć warsztatowych rozwijających kreatywne myślenie oraz inicjujących działania twórcze. Zajęcia odbywały się zarówno we wnętrzach muzeum jak również poza murami budynku, gdzie wykorzystywaliśmy tkankę miasta jako źródło poszukiwań i inspiracji. Antropologia codzienności – zdarzenia, przedmioty, napotkani ludzie uruchamiali nowe sytuacje, inicjując w uczestnikach warsztatów wytworzenie się refleksji, budującej potrzebę osobistej relacji z eksponatem, tematem czy też zwiedzającym, a więc wywoływali potrzebę ciągłych, nieustających poszukiwań twórczych, jakie winny towarzyszyć codziennej pracy nas, muzealników.

W przeciągu kilku dni prowadzącym i organizatorom udało się stworzyć przyjazną przestrzeń dla wymiany doświadczeń i dyskusji. Wszystkie podjęte współdziałania stały się dla nas, bazą i bodźcem do dalszych działań. Dziękujemy i czekamy na dalszy ciąg.

Strona internetowa projektu:

Więcej informacji i zdjęć znajdziecie Państwo na Platformie Kultury:

agpaoa