Ostatnie spotkanie z Chopinem

Dzieła Wszystkie Fryderyka Chopina

Miniony Rok Chopinowski obfitował w wiele wydarzeń i projektów związanych z genialnym kompozytorem, jednak dla naszego Muzeum to rok 2011 był niezwykle ważnym w kontekście twórczości Mistrza. 17 października dobiegł końca cykl „Dzieła Wszystkie Fryderyka Chopina” objęty Honorowym Patronatem Ambasady Japonii oraz Prezydenta Miasta Pruszkowa.

Od 2004 roku pianistka Kayo Nishimizu wykonywała kolejne kompozycje podczas koncertów organizowanych w rocznicę urodzin i śmierci Fryderyka Chopina. Już rok później do cyklu włączono dodatkowo unikatowe nocne recitale, urządzane 17 października o godz. 2.00 – dokładnie o tej porze w Paryżu zmarł Chopin. Przez te wszystkie lata mogliśmy obserwować rozwój artystyczny pianistki oraz ogromną pracę i zaangażowanie, jakie wkłada w kolejne realizacje tego niezwykłego projektu muzycznego. Zmierzenie się z całą twórczością, także z utworami mniej popularnymi czy też dalszymi od własnych gustów i wrażliwości pokazuje odwagę sceniczną artystki oraz jej umiejętność podporządkowania się wieloletniej dyscyplinie muzycznej.

Realizacja pomysłu Kayo Nishimizu nie byłaby możliwa bez Stefana Woydy. To właśnie on nadał koncertom formę cykli urodzin i śmierci Chopina. Zadbał również o pełną oprawę graficzną i plastyczną, która pozostała niezmienną przez osiem lat spotkań muzycznych, a także sprawił, że projekt miał swój uroczysty, wyróżniający się charakter. Przez lata „Dzieła Wszystkie Fryderyka Chopina” stały się prawdziwym świętem pruszkowskich melomanów, przyciągając rzesze wiernych słuchaczy oraz nowych gości, zamieniając muzealną oranżerię w miejsce magiczne, wypełnione muzyką, subtelnym światłem i niezwykłą aurą. Gościliśmy również wybitnych muzyków towarzyszących Kayo Nishimizu na scenie. We wcześniejszych koncertach uczestniczyli Konstanty Andrzej Kulka, Agnieszka Kozło, Magdalena Idzik, i Grzegorz Zychowicz oraz Andrzej Wróbel i członkowie zespołu Camerata Vistula. Podczas ostatniego koncertu, organizowanego w gościnnych progach Pałacyku „Sokoła”, pianistce towarzyszył kwintet smyczkowy Camerata Vistula w składzie: Wojciech Proniewicz (I skrzypce), Mateusz Smoczyński (II skrzypce), Grzegorz Chmielewski (altówka), Anna Wróbel (wiolonczela) i Radosław Nur (kontrabas). Specjalnie dla zgromadzonych gości Kayo Nishimizu wykonała na koniec krótki recital solowy.

Obecnie trudno jest uwierzyć w fakt zakończenia cyklu – 23 koncerty stały się na przestrzeni lat stałym punktem muzycznych wizyt w Muzeum. Były to spotkania łączące przeszłość z teraźniejszością, ale mające w sobie silny pierwiastek przyszłych koncertów – twórczość Chopina wydawała się niezmierzona. Kayo Nishimizu umożliwiła nam przebycie muzycznego oceanu, a 17 października ta wyjątkowa podróż dobiegła końca.

wildmanesteban@mailxu.com schoeneman_coralee sumida