Starcie tytanów – Celtowie i Rzymianie

PLAKAT Festiwal Nauki w MSHM
Zapraszamy na XVII Festiwal Nauki – w tym roku odbędzie się on pod hasłem „Starcie tytanów – Celtowie i Rzymianie”.
Spotkania klubowe, prelekcje, lekcje festiwalowe przybliżą świat z czasów, gdy Imperium Rzymskie należało do jednego z największych mocarstw w dziejach ludzkości. Podbój Galii przez Rzym uznawany jest za przełomowy punkt w jego historii. Galowie byli jednym z najpotężniejszych ludów Europy, których plemiona zamieszkiwały tereny Europy Zachodniej i Środkowej w tym także i Polski. W I wieku p.n.e. Rzymianie rozpoczęli podbój Galii, którego ostatnim etapem była wojna prowadzona przez Juliusza Cezara.

WYKŁADY

24 września 2013 roku, godz. 18.00

Marcin Rudnicki – CELTOWIE – WIELCY WOJOWNICY STAROŻYTNOŚCI

Spotkanie, podczas którego będzie można poznać świat celtyckich wojowników, ich uzbrojenie, taktykę walki, zwyczaje, bohaterskie czyny, które wpisały się w dzieje kultury europejskiej. W prelekcji będzie uczestniczyć wojownik celtycki.
Spotkanie klubowe. Wstęp wolny

25 września 2013 roku, godz. 16.00 

Stanisław Ducin – LEGIONY RZYMSKIE – NAJLEPSZA ARMIA ŚWIATA?

Czy armia rzymska była najlepiej zorganizowaną i wyszkoloną armią świata? Czy to dzięki niej powstało i rozwijało się Imperium Rzymskie? W czym tkwił jej geniusz?
Historia, archeologia i legenda Legionów Rzymskich.
Podczas prelekcji dr Stanisława Ducina będzie można zapoznać się z organizacją i logistyką armii rzymskiej, jej uzbrojeniem i wyposażeniem oraz dowiedzieć się, jak wyglądało życie codzienne legionistów zarówno w koszarach, jak i w czasie kampanii wojennych. Uczestnicy w czasie spotkania będą mieli okazję przyjrzeć się członkom grupy rekonstrukcyjnej demonstrujących uzbrojenie, umundurowanie i wyposażenia legionistów ze Stowarzyszenia “Pro Antica” z Lublina, jako Legio XIIII GMV.
Klub młodzieżowy. Wstęp wolny

26 września 2013 roku, godz. 18.00

Prof. Adam Ziółkowski – “GALLIA EST OMNIS DIVISA IN PARTES TRES”- JULIUSZ CEZAR PODBIJA GALIĘ

Spotkanie to ma przybliżyć wiedzę o dwóch niezwykłych społecznościach, które odcisnęły swoje piętno na obliczu europejskiej cywilizacji, pozwoli poznać je w chwili, kiedy jedna potęga przechodzi do historii a druga pieczętuje swą wielkość. W czasie prelekcji będzie można poznać newralgiczne momenty kampanii, losy Wercyngetoryksa a przede wszystkim głównego bohatera: wyśmienitego, charyzmatycznego dowódcy, geniusza politycznego i wybitego męża stanu – Gajusza Juliusza Cezara.
Spotkanie klubowe. Wstęp wolny

LEKCJE FESTIWALOWE

24 września 2013 roku

Krystyna Koza, Iwona Szymańska – CELTYCKI ŚWIAT MODY I URODY
W czasie zajęć będzie można dowiedzieć się, w co ubierali się Galowie, z czego wykonywali ubrania, czy obowiązywały jakieś trendy w ówczesnej modzie, czy istniał makijaż, pachnidła. Jakie nosili uczesanie, czy znali grzebień, lustro, pęsetę? Jakie i z czego było wykonywane obuwie? Czy biżuterię nosiły tylko kobiety? Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedzi w trakcie lekcji. Ponadto odbędą się warsztaty szycia sakiewek oraz nauka wyplatania sznurków.

Lekcje są rezerwowane 13 IX w ŚLCJ ul. Pasteura 5A w Warszawie
od 16 IX w MSHM – telefonicznie (22) 7587266, bądź osobiście w siedzibie muzeum.

25 września 2013 roku

Piotr Kieroń, Jakub Wasyl – LEGIO XIIII GMV, CZYLI JAK ZOSTAĆ LEGIONISTĄ
Uczestnicy dowiedzą się, kto mógł zostać legionistą, jak był organizowany legion, kto nim dowodził. Na czym polegało szkolenie i dyscyplina w rzymskiej armii. Jak przebiegało szkolenie i musztra a także jak wyglądało życie codzienne w obozie legionowym?
Zajęcia będą prowadzić rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Pro Antica” z Lublina, jako Legio XIIII GMV, dzięki czemu będzie można zapoznać się, jak w rzeczywistości wyglądało uzbrojenie i rynsztunek legionisty a nawet przejść podstawy musztry.

Lekcje są rezerwowane 12 IX w ŚLCJ ul. Pasteura 5A w Warszawie
od 16 IX w MSHM – telefonicznie (22) 7587266, bądź osobiście w siedzibie muzeum.

kriegel.sung@mailxu.com