Szranki i harce w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Szranki i harce - plakat EDD

Zapraszamy na Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 – Nie od razu Polskę zbudowano. W tym roku przygotowaliśmy szereg atrakcji dla dużych i małych. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w MSHM to przypominanie tradycji oraz obyczajów, których źródła sięgają początków państwowości polskiej. Średniowiecze to nie tylko okres budowania politycznego oblicza Polski, to także codzienność, na którą składała się praca, asceza i modlitwa, a także różne „przyjemności życia” – turnieje, tańce, uczty, gry i zabawy.

 

14 września 2013 r., godz. 11.00-15.00

Familijne spotkanie z historią i archeologią – Szranki i harce 

 
W czasie spotkania uczestnicy będą mieli okazję:

• Odkryć magię dawnych tańców (warsztaty o godz. 11.15, 12.30, 13.45);
• Zmierzyć się w turnieju łuczniczym (miniturniej o godz. 13, próby łucznicze przez cały czas trwania imprezy);
• Dowiedzieć się, jak wykonywano grzebienie z poroża;
• Wziąć udział w grach średniowiecznych;
• Poznać świat wojów wczesnopiastowskich;
• Przystąpić do rozgrywki planszowej – Piastowie Narodziny Orła;
• Zbudować zamek.

Warsztaty tańca dawnego

Taniec jest jedną z najchętniej wykorzystywanych form wyrażania radości oraz pozytywnych emocji. Zapraszamy zatem dzieci, rodziców i młodzież, aby poznali tańce średniowieczne – kroki, obroty i ukłony. Wczujmy się w klimat dworskiej rozrywki minionych wieków.
Zaczynamy o godz. 11.15, kolejne sesje o godz.12.30 i 13.45

Średniowieczne gry planszowe

Odbywać się będą warsztaty średniowiecznych gier planszowych – tabula, alquerque, młynek, hnefatafl. Uczestnicy będą mieli niezwykłą okazję zapoznania się ze zrekonstruowanymi średniowiecznymi grami – ich wyglądem, zasadami, a przede wszystkim spróbują w nie zagrać.

W świecie wojów

Uczestników zapraszamy do zapoznania się ze światem wojów z wczesnopiastowskich czasów. Dowiemy się jak wyglądało ich uzbrojenie i rynsztunek oraz technika walki a także jak przebiegała droga młodego wojownika. Chętni przywdzieją elementy wyposażenia woja, zaś najodważniejsi spróbują swoich sił w sztuce wojennej – przejdą musztrę, będą rzucać oszczepem, ćwiczyć, bawić się i grać.

Mini turniej łuczniczy dla rodziców i dzieci

Umiejętności łucznicze były w dawnych czasach bardzo ważne. Dobre oko to życie i obietnica urozmaiconego pożywienia. Zapraszamy wszystkich do udziału w sprawdzianie turniejowym, szczególnie rodziców i dzieci, aby przekonać się, kto ma lepszą celność i mocniejsze ramię. Początek miniturnieju o godzinie 13.

U średniowiecznego grzebieniarza

Czym zajmował się grzebieniarz, jak wyglądał jego warsztat pracy, jak obrabiano poroże, co to jest koser, igielnik, do czego służył grzebień? Na te i inne pytania będzie można dowiedzieć się na stoisku u średniowiecznego grzebieniarza.

Piastowie Narodziny Orła

Kto uważa, że posiada wiedzę o początkach państwa polskiego będzie mógł ją sprawdzić grając w strategiczno-karcianą grę Piastowie Narodziny Orła. Jest to gra planszowa przeznaczona dla 2-4 osób. Czas rozgrywki to ok. 2-4 godzin. Jej fabuła osadzona jest w początku X w. na ziemiach dzisiejszej Wielkopolski i Kujaw. Gra przybliża materialno-duchową kulturę naszych przodków, wprowadza w aspekty militarno-gospodarcze wczesnego średniowiecza, jak również zapoznaje z obyczajowością i wierzeniami ludzi w ówczesnych czasach.

Zbuduj zamek

Najmłodsi uczestnicy spotkania będą mogli zbudować zamek a także narysować i namalować swoje wyobrażenie świata rycerzy i księżniczek.

winterbottom goldynsalley@mailxu.com bacurin_brandee@mailxu.com