Piecowiska Stare – wioska archeologiczna na XV Dniach Pruszkowa

Piecowiska Stare

W dniach 25-26 maja 2013 r. na terenie Parku Kościuszki odbędą się organizowane przez Biuro Promocji i Kultury Miasta XV. Dni Pruszkowa. Nowością w tegorocznej edycji jest nie tylko zmiana miejsca imprezy, ale również jej formy i charakteru. W odpowiedzi na zaproszenie do współpracy, nasze Muzeum ma wielką przyjemność współorganizować XV. odsłonę „pruszkowskiej” imprezy. W tym celu wraz z różnymi grupami zajmującymi się rekonstrukcją historyczną, stworzymy dla Państwa w parku wioskę archeologiczną Piecowiska Stare, składającą się z części hutniczej i osadniczo-produkcyjnej.

Atrakcje i niespodzianki jakie przygotowaliśmy dla tych, którzy zajrzą do naszej wioski, będą miały przede wszystkim charakter warsztatowy. W części hutniczej będzie można nie tylko poznać tajniki wytopu żelaza w piecach sprzed 2000 lat, ale również aktywnie uczestniczyć w tym procesie, np. próbując swoich sił przy pracy starożytnym miechem kowalskim. Część osadniczo-produkcyjna Piecowisk Starych oferuje zwiedzającym szereg najróżniejszych aktywności związanych, m. in. z życiem codziennym, rzemiosłem i uzbrojeniem ludności zamieszkującej tereny ziem polskich w pierwszych wiekach naszej ery. I tak np., w barbarzyńskiej kuchni będzie można nie tylko skosztować dawnych potraw, ale także coś przyrządzić, u rybaka będzie można spróbować wędzonej ryby, brązownik i bursztyniarz zdradzą Państwu tajemnice swojego warsztatu pracy, kowal zaproponuje Wam zmierzenie się z gorącym żelazem i „zimnym” młotem, w warsztacie garncarskim będzie można do woli brudzić się gliną, a budzący strach i grozę Imperium Rzymskiego wojownicy barbarzyńscy zaprezentują wszystkim swój rynsztunek bojowy, wyszkolą do swoich nieustraszonych szeregów nowych wojowników oraz przeprowadzą ćwiczenia w strzelaniu z łuku i „krwawe” pojedynki.

Wielkim finałem XV. Dni Pruszkowa w Parku Kościuszki, będzie rozbicie pieców i miejmy nadzieję, wydobycie gorącego i „ognistego” żelaza.

Serdecznie zapraszamy nie tylko mieszkańców Pruszkowa i miłośników archeologii do naszej wioski archeologicznej Piecowiska Stare 25 i 26 maja od godz. 12:00, oraz na Ognisty Finał 26 maja o godz. 21:30.

Dyrektor i Pracownicy MSHM

heaslip.salley@mailxu.com