Koncert z okazji Święta Narodowego 3 maja

Koncert 2 maja

Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruszkowie, Prezydent Pruszkowa oraz Dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy Pruszkowie zapraszają na koncert z okazji Święta Narodowego 3 maja

2 maja, godz. 20.00, wstęp wolny

Wykonawcy:

Anna Wróbel – wiolonczela

Jerzy Maciejewski – fortepian

Wojciech Proniewicz – skrzypce

Andrzej Wróbel – wiolonczela

Katarzyna Łochowska-Mazurek – słowo

O programie koncertu pisze Andrzej Wróbel:

“Wszyscy kompozytorzy, których utwory zostaną wykonane na tym koncercie oprócz tego, że byli znakomitymi kompozytorami, byli przede wszystkim wielkimi patriotami. Każdy na swój indywidualny sposób służył Polsce za pomocą muzyki. Taka postawa była im najbliższa i najbardziej naturalna.

Karol Lipiński (1790–1861) mimo iż był zatrudniony w Dreźnie, nie zapomniał o swoich korzeniach – na trzydzieści kilka kompozycji napisał osiemnaście polonezów. Nie tylko dlatego, że na pisanie tych utworów panowała ogólnoeuropejska moda – polskość dla Lipińskiego była normalnością, którą w ten sposób podkreślał. Prezentowany Polonez A-dur op. 9 nr 1 jest jednym z trzech w tym opusie.

O patriotyzmie Chopina (1810–1849) wszyscy wiedzą, także o jego, jak pisał Robert Schumann –  „armatach ukrytych w kwiatach”. Fragment z Tria g-moll op. 8 może być obrazem nastrojów osób pamiętających wolną Polskę, bądź do niej dążących. Etiuda c-moll z opusu 10 jest chyba najbardziej znanym dziełem Chopina (może oprócz Marsza z Sonaty b-moll), w którym najwyraźniej objawiają się wielkie patriotyczne nastroje muzyczne. Etiudę E-dur z tego opusu wyróżnił sam kompozytor, uznając ją za najbardziej melodyjny utwór jaki kiedykolwiek napisał.

Samuel Kossowski (1800–1860) jest jedynym z grona opisywanych artystów, który czynnie wspierał walkę o niepodległość Polski, biorąc udział w Wiośnie Ludów jako żołnierz. Souvenir de Chopin jest wyrazem jego uwielbienia dla twórczości i postawy narodowej Chopina. To uwielbienie wielkiego kompozytora było zjawiskiem powszechnym w Polsce. Kossowski był pierwszym polskim wiolonczelistą, który odniósł europejski sukces – koncertował na całym nieomal kontynencie, zdobywając doskonałe recenzje.

Urodzony na Wołyniu Ignacy Feliks Dobrzyński (1807–1867) całe swoje dorosłe życie spędził w Warszawie. Przyjechał do stolicy jako siedemnastoletni młodzieniec, zdobywając uznanie środowiska muzycznego w osobach J. Elsnera i K. Kurpińskiego. Niestety, późniejsze życie Dobrzyńskiego pełne było walki o środki do życia oraz uznanie, które łatwiej było znaleźć za granicą niż wśród swoich. Dedykowane niemieckiemu wiolonczeliście Łzy, powstały podczas jego jedynej podróży zagranicznej. Utwór ten bardzo długo utrzymywał się w repertuarze europejskich wiolonczelistów.

Karol Skarżyński (1873–1957) to wiolonczelista, który po odebraniu doskonałego wykształcenia w Lipsku resztę życia poświęcił Polsce. Pomimo otrzymywania interesujących propozycji z całej Europy a nawet  Australii, pozostał w kraju. Jego Polonez jest dowodem na świetne wyczucie stylu polskiego i doskonałe opanowanie wiolonczeli.

Michał Ludomir Rogowski (1881–1954) to kompozytor, którego otoczenie zmusiło do wyjazdu z Polski do Dubrownika. Nigdy jednak nie zaniechał kontaktów z ojczyzną, jej kulturą i historią. „Mainstremowe” media ówczesnego życia muzycznego odmawiały wartości jego utworom tylko dlatego, że nie szedł za ogólnym trendem w muzyce i pisał ją po swojemu. Suita Rapsodyczna na tematy polskie jest reakcją Rogowskiego na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Napisana we Francji jesienią 1918 roku, zamyka okres w którym Polska istniała wyłącznie w sercach artystów i zwykłych ludzi, gdy nie istniała dla „realistów”, dla tych, którym „wszystko jedno”, dla dużej liczby osób stanowiących „elitę”,  a opinia publiczna Europy sprawą polską nie była zainteresowana. Dedykowanie jej generałowi Hallerowi wysoko świadczy o generale i samym kompozytorze, doskonale zorientowanym w sprawach politycznych. W Suicie pojawiają się wszystkie znane wtedy melodie, stanowiące swoisty kanon melodii narodowych.”

ragansbernie@mailxu.com munster.53@mailxu.com