Szatki niekosztowne ale wżdy świetne – spotkanie z Anną Drążkowską

Archeologia dzieciństwa

Już 3 kwietnia zapraszamy do oranżerii MSHM na ponowne spotkanie w ramach Archeologii dzieciństwa - o godz. 18.00 rozpocznie się wykład dr hab. prof. UMK Anny Drążkowskiej Szatki niekosztowne ale wżdy świetne. Historia ubioru dziecięcego od średniowiecza do XVIII wieku.

Wstęp wolny

Dr Anna Drążkowska jest archeologiem i specjalistą z zakresu konserwacji zabytków archeologicznych. Pracuje w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej zainteresowania badawcze obejmują historię kultury materialnej, zwłaszcza historię tkanin i ubiorów, oraz kulturę funeralną. Specjalizuje się w konserwacji zabytków archeologicznych wykonanych z surowców organicznych.

Zajmowała się między innymi konserwacją zabytków wykonanych z drewna, skóry i tkanin. Poddawała konserwacji i rekonstrukcji odzież pozyskaną z krypt i grobów podposadzkowych z kościołów w Toruniu, Gdańsku, Kostrzynie, Lublinie, Brzozie, Warszawie, Wschowie, Gniewie i w Dubnie na Ukrainie.

Pracowała nad konserwacją zabytków, których dostarcza archeologia czasów najnowszych. Zabezpieczała obiekty wydobyte ze zbiorowych mogił polskich oficerów pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni oraz przedmioty z obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze.

ARCHEOLOGIA DZIECIŃSTWA – seria wykładów poświęconych dzieciństwu na przestrzeni dziejów. Prelegenci w trakcie kolejnych spotkań będą przybliżać wiedzę o dziecku – o jego wychowaniu, kształceniu, sposobach spędzania wolnego czasu, w tym także przedstawią rozwój myśli pedagogicznych od antyku po czasy współczesne.

Wykłady są częścią projektu Spotkaj (w) Muzeum.
Archeologia dzieciństwa

sniffen-napoleon@mailxu.com brightly_mckenzie@mailxu.com