Golgota Jasnogórska – koncert

Golgota Jasnogórska

Prezydent Pruszkowa, Jan Starzyński zaprasza na niezwykłe wydarzenie artystyczne.

W sobotę, 16 marca o godzinie 19.00, w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie – GOLGOTA JASNOGÓRSKA w wykonaniu Ernesta Brylla, Joanny Lewandowskiej i Marcina Stycznia.

WSTĘP WOLNY

„Golgota Jasnogórska” to cykl wierszy napisanych przez Ernesta Brylla pod wpływem inspiracji płynących z Misterium Męki Pańskiej, a przede wszystkim z polskiej tradycji drogi krzyżowej. Jednak jest to cykl głęboko współczesny. Odwołujący się do tu i teraz, do Polski przełomu XX i XXI wieku. Do jej trudnej historii, do naszych narodowych przywar i zalet. Golgota jest tuż obok nas… lub w nas.

Muzykę do osiemnastu stacji „Golgoty…” skomponowali Joanna Lewandowska i Marcin Styczeń, jedni z najpopularniejszych artystów z kręgu piosenki poetyckiej. Niektóre, szczególnie osobiste teksty usłyszymy w interpretacji samego Poety.

„Golgota Jasnogórska” to przejmujący w swej prostocie poetycki szkic o Polsce naszych czasów. Dzięki nadaniu mu formy muzycznej,  łatwiej trafia do serc odbiorców. Obecność autora nadaje szczególną rangę wydarzeniu, zachęca do refleksji i przydaje mu niezwykłej wagi.

Komentarz do polskiej rzeczywistości jaki drzemie w „Golgocie…”  jest niezwykłym przeżyciem. Jesteśmy pewni, że nikt nie wyjdzie z tego spektaklu obojętnym.

 

 

ERNEST BRYLL – SŁOWA

 

Urodzony 1 marca 1935 w Warszawie. Literat, poeta, scenarzysta, tłumacz, legenda polskiej kultury. Pierwszy tomik jego wierszy ukazał się w 1958. Przez wiele lat był krytykiem filmowym, pracował jako kierownik literacki teatru TV, oraz jako szef lub kierownik literacki kilku zespołów filmowych, autor audycji telewizyjnych dotyczących kultury. Autor licznych tomików poezji, sztuk scenicznych, oratoriów, musicali i programów telewizyjnych. Tłumacz z języka irlandzkiego, czeskiego, jidish.

Jest członkiem PEN Club Poland, Irish PEN Club, SEC (Society of European Culture), SPP, ZAIKS, ZAKR. Wielokrotnie odznaczany i nagradzany m.in: Order Irlandzkiego Rodu Królewskiego O’Conor (The Order of the Companion of the Royal House of O’Conor 1995), Nominacja do Nagrody Totus (2002), Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka (2003), Medal Daniela Gabriela Richarda za krzewienie rozwoju ludowej kultury Słowacji (2004), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2006), Nagroda im. Cypriana Norwida w kategorii „Literatura” (2009), Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy (2009) Lata 1955-1956 dziennikarz w Po Prostu Lata 1957-1960 w zespole Współczesności Lata 1963-1967 kierownik literacki Teatru Telewizji Lata 1967-1968 kierownik literacki zespołu filmowego Kamera Lata 1969-1970 uczestniczył w programie dla pisarzy w Iowa University (International Writing Program at Iowa University, USA) Lata 1970-1974 kierownik literacki Teatru Polskiego w Warszawie Lata 1974-1978 dyrektor Polskiego Instytutu Kultury w Londynie Lata 1978-1979 wykładowca na wydziale filmu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Lata 1978-1983 kierownik artystyczny zespołu filmowego Silesia w Katowicach. W wyniku stanu wojennego zespół zostaje rozwiązany Lata 1984-1985 doradca literacki zespołu filmowego Oko 1989 – wykładowca na uniwersytecie Sunny University, Albany USA. Cykl wykładów i seminariów w innych amerykańskich uniwersytetach Lata 1991-1995 Ambasador RP w Republice Irlandii (Pierwsza Ambasada RP w stosunkach polsko-irlandzkich) Lata 1995-1998 doradca literacki 2 programu TVP Od 1998 do marca 2001 konsultant telewizji Wizja TV 2002 – 2003 konsultant Tele 5 2003 – 2006 konsultant Telewizja Puls – Niepokalanów.

 

JOANNA LEWANDOWSKA – WOKAL, KOMPOZYCJE

 

Jedna z najbardziej utytułowanych artystek polskiej sceny niezależnej. Występowała w kultowym Musicalu „Metro”, współpracowała z warszawskim Teatrem Rampa ( „Sztukmistrz z Lublina”, „Złota Kaczka”, „Wielka woda”). Od 2011r. Joanna gra w spektaklu „Tuwim dla dorosłych” na deskach warszawskiego Teatru Roma. W 2006 r. wydała pierwszą autorską płytę do tekstów Krzysztofa Cezarego Buszmana „Najwcześniej później”. Muzykę napisali dla niej najwięksi kompozytorzy: W. Korcz, J. Satanowski, Z. Łapiński, W. Nahorny. 2009 r. to kolejny album „Moje Podwórko” nagrany w Teatrze Polonia na zaproszenie Krystyny Jandy. Produkcją zajął się Jerzy Satanowski. 2010 r. to „Karuzela” – nowatorski pomysł na promocję kultury polskiej za granicą. W ciągu lat 2010 – 2011 Karuzela zagrała kilkadziesiąt koncertów w Polsce i Norwegii prezentując norweskie pomysły na utwory Osieckiej, Tuwima i Białoszewskiego. W 2011r na rynkach Europy Północnej i Zachodniej ukazała się płyta Karuzeli. Premiera w Polsce przewidziana jest na wiosnę 2012 r. Trwają prace nad kolejnym solowym albumem Joanny, a artystka bez przerwy koncertuje w całej Polsce. Joanna ma na koncie wiele nagród i wyróżnień m.in: – Stypendium im. Marka Grechuty dla najbardziej obiecującego młodego artysty na 42. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie(2006), – Grand Prix, nagroda publiczności i nagroda ZASP-u za największą indywidualność festiwalu „Tańczące Eurydyki” w Zielonej Górze. (2006), – III miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2003),

 

MARCIN STYCZEŃ – WOKAL, KOMPOZYCJE, GITARA

 

Pieśniarz, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz, lektor. Na swoim koncie ma cztery solowe płyty: – „Pieśń o Bogu ukrytym” do wierszy Karola Wojtyły (2006)

- „21 gramów” z materiałem autorskim (2008)

- “Bryllowanie” do wierszy Ernesta Brylla (2009)

- „Bryllowanie Live” CD i DVD – zapis koncertu Marcina Stycznia i Ernesta Brylla z warszawskiego Teatru Polonia (2011)

- „Zejdźmy się jak na Wilię” CD z poezją Bożonarodzeniową nagrana w duecie z Ernestem Bryllem (2012)

Koncertuje w kraju i za granicą (grał m.in. w Paryżu, Rzymie, Chicago, Detroit, Los Angeles, San Diego). Od 2008 roku występuje regularnie z poetą Ernestem Bryllem. Poza muzyką pracuje jako lektor i dziennikarz. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jest szefem muzycznym Radia Warszawa 106,2FM, gdzie prowadzi audycję poświęconą piosence poetyckiej: „Muzyka z duszą”. Jest także głosem kliku telewizji TVN CNBC, BBC KNOWLEDGE, AXN, FOX LIFE oraz LOTTO.

vogelsang-rosalee@mailxu.com