Świętujemy urodziny Mozarta!

Urodziny Mozarta w MSHM

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie powraca do swoich najlepszych muzycznych tradycji. W nowym roku zapraszamy melomanów na… Urodziny Mozarta.

To niezwykłe wydarzenie – nawiązujące do salzburskich Tygodni Mozartowskich, organizowanych corocznie w styczniu w rocznicę urodzin kompozytora – stanie się pięknym otwarciem nowego sezonu muzycznego. Magnesem cyklu pozostaje nie tylko osoba samego Mozarta, jego wspaniała emanująca doskonałością oraz świeżością pomysłów melodycznych muzyka. Splendoru całemu projektowi dodadzą ponadto występy najwybitniejszych polskich zespołów i kameralistów.

W sobotę 26 stycznia usłyszymy znamienitą wrocławską Orkiestrę Kameralną Wratislavia. Zespół poprowadzi legendarny polski wirtuoz i kameralista Jan Stanienda. Artysta od lat pozostaje jednym z najwybitniejszych interpretatorów muzyki Mozarta w Polsce. Występ w klimatycznej oranżerii pruszkowskiego Muzeum muzyków tej rangi jest gwarancją niezapomnianego wieczoru, dostarczającego publiczności wrażeń artystycznych na najwyższym poziomie.

Z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy niedzielny koncert familijny. Tym razem muzykę Mozarta usłyszymy w interpretacji Agaty Sapiechy, wybitnej indywidualności artystycznej w dziedzinie muzyki dawnej. Skrzypaczce podczas koncertu towarzyszyć będą przy fortepianie historycznym Katarzyna Drogosz i Petra Matejova, zaś na wiolonczeli zagra Teresa Kamińska. Spotkanie poprowadzi, kolejna z wielkich osobowości cyklu, jeden z czołowych dziennikarzy muzycznych Programu Pierwszego Polskiego Radia Jan Popis, który jednocześnie w piątek otworzy „Urodziny Mozarta” prelekcją popularnonaukową wprowadzającą w świat muzyki kompozytora.

Program cyklu

Urodziny Mozarta – Prelekcja

25 stycznia 2013 r. (piątek)

Requiem – historia najbardziej tajemniczego dzieła Mozarta