XXI Targi Książki Historycznej i III Salon Książki Muzealnej

XXI_TKH_mailing_300x250_z_logo

W imieniu organizatorów zapraszamy na XXI Targi Książki Historycznej do Arkad Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. W dniach od 29 listopada do 2 grudnia 2012 roku Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie będzie uczestniczyć w III Salonie Książki Muzealnej.

W ramach Salonu Muzealnego, nasza placówka, przygotowała zajęcia – W świecie starożytnych hutników oraz mini ekspozycję – Mazowsze, jakiego nie znamy. Ekspozycja przedstawia obraz Mazowsza Zachodniego sprzed 2 tysięcy lat, czyli z czasów, kiedy na tym obszarze istniało Mazowieckie Centrum Metalurgiczne. Elementem ekspozycji będzie piecowisko, które jest rekonstrukcją warsztatu produkcyjnego z pozostałościami starożytnych pieców hutniczych – żużlem, glinianymi fragmentami szybów.

Z myślą o najmłodszych uczestnikach targów, piecowisko zostanie przeobrażone w wykop archeologiczny i od tego momentu dzieci staną się odkrywcami. Będą prowadzić eksplorację, aby wydobyć ukryte w ziemi ślady działalności starożytnych hutników i dzięki nim poznawać życie codzienne naszych przodków. Odkrywane zabytki staną się elementem swoistej muzealnej kolekcji, którą należy konserwować, zabezpieczać i dokumentować.

Uzupełnieniem zajęć prowadzonych w zaaranżowanym wykopie archeologicznym, będą warsztaty u brązownika oraz pokaz pracy i wyrobów starożytnego rogownika. Ponadto, uczestnicy będą mogli poznawać tajniki starożytnych gier, wykonać krajkę lub sznurek.

Wystawa – Mazowsze, jakiego nie znamy.

Zajęcia muzealne – W świecie starożytnych hutników:

Magiczny świat archeologii – wykopaliska archeologiczne (sobota-niedziela);

W pracowni starożytnego brązownika – warsztaty (sobota);

Odkrywanie tajemnic starożytnych grzebieni – pokaz (niedziela);

Gry i zabawy (niedziela).

Ekspozycja będzie udostępniona codzienne od godziny 10 do 18 (od czwartku do niedzieli)

Zajęcia muzealne będą się odbywać w sobotę i niedzielę w godzinach od 11 do 16.

Podczas Targów będą prezentowane publikacje książkowe, periodyki, wyroby audiowizualne i fonograficzne oraz programy i gry komputerowe o szeroko rozumianej tematyce historycznej. Zaplanowano również spotkania z historykami i autorami, prelekcje, spacery historyczne, projekcje filmów oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych. Ponadto, odbywać się będą zajęcia muzealne dla dzieci i młodzieży. W sobotę i niedzielę, w Sali Lekcji Muzealnych edukatorzy będą przeprowadzać różnorodne warsztaty, pokazy, gry i zabawy muzealne.

Zamek Królewski, Arkady Kubickiego

Plac Zamkowy 4, 00–277 Warszawa

Szczegółowe informacje dostępne na http://www.pwkh.pl/

hickock.siobhan@mailxu.com stuber.waneta odenheimer.soledad@mailxu.com