Barbarzyńcy w… Muzeum

Barbarzyńcy w ogrodzie  - Animacja poklatkowa

Za nami Europejskie Dni Dziedzictwa. W ramach “Tajemnic codzienności” nasze Muzeum zorganizowało twórczy dzień otwarty “Barbarzyńcy w ogrodzie”.  Spotkanie było również uroczystym zamknięciem projektu V Warsztatów historyczno-artystycznych “Mity starożytnych hutników”.

Pogoda sobotniego poranka nie nastrajała do aktywności plenerowych, dlatego wszelkie działania przeniesiono do wnętrza Muzeum. Dzięki tej decyzji budynek wypełnił się radosnym gwarem, którego próżno było szukać w ciągu miesięcy trwającego remontu generalnego. Hol i dotychczasowe sale wystawowe zamieniono w pracownie lepienia z gliny, animacji poklatkowej, tkania krajek i szycia mieszków oraz rysowania wojowników. Dla najmłodszych przygotowano kącik czytania germańskich bajek i mitów, nad którym górowała głowa olbrzyma Ymira. Dociekliwi mogli poznać plemiona pradziejowej Europy dzięki zapiskom Tacyta oraz odnaleźć rysunkowe wizerunki małych mieszkańców starożytnego Mazowsza.

Wspólną wędrówkę w czasie zakończyła premiera filmu animowanego tworzonego przez dzieci podczas letnich warsztatów.  Animację prowadzili Mariusz Włodarski oraz Sandra Kiełek, ścieżkę dźwiękową nagrywała Renata Włodarska, a kanwa opowieści opracowana została przez opowiadaczy z Grupy Studnia O. – Beatę Frankowską i Jarosława Kaczmarka. Dorośli udzielali dzieciom niezbędnego wsparcia merytorycznego, ale wykonanie postaci, poszczególnych animacji i opowieści jest tworem samych uczestników w wieku 7-12 lat.

Bardzo ucieszyła nas możliwość ponownego spotkania z młodszymi i dorosłymi uczestnikami warsztatów, a jeszcze bardziej okazja do przywitania w progach MSHM gości, którzy odwiedzili nas po raz pierwszy. Choć data oficjalnego otwarcia Muzeum nie jest jeszcze znana, powoli staramy się uruchamiać znacząco ograniczoną przez ponad rok działalność i sprawiać, by oficyna dworska Pałacu Potulickich ponownie pojawiła się na mapie pruszkowskich wydarzeń, dzięki nowym pomysłom i projektom.

hovengakrysta mccaine_esteban@mailxu.com