Warsztaty dobiegły końca

Warsztaty MSHM 2012 (1)

6 lipca dobiegły końca V Warsztaty historyczno-artystyczne dla dzieci „Mity starożytnych hutników”, organizowane przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie. Plenerowy projekt edukacyjny po raz kolejny zakrzywił czasoprzestrzeń w Parku Potulickich. Wiszący most, mityczne drzewo, opowieści i animacje, do tego tarcze, wisiorki, gry – tak w telegraficznym skrócie opisać można tegoroczną edycję.

Piąte warsztaty przeniosły uczestników do mitologicznego świata plemion germańskich. Zapoznanie dzieci z kulturą niematerialną i pokazanie im kompleksowo roli mitów i legend w życiu starożytnych nie jest zadaniem prostym, dlatego postanowiliśmy wraz z nimi ożywić dawno zapomniane historie oraz sprawić, by poszczególne ich elementy zaistniały w przestrzeni obozowiska. Wraz z rekonstruktorami Drużyny Karłów, Olbrzymów i Thora wykonały most linowy (który oczywiście natychmiast został przetestowany), symbolizujący Bifrost – tęczowy most łączący świat bogów i ludzi. Uczestnicy przez kolejne dni budowali również mityczny wiecznozielony jesion Yggdrasill łączący ze sobą wszystkie światy, zamieszkały przez najróżniejsze zwierzęta.

Trzonem programu były zajęcia prowadzone przez opowiadaczy z Grupy Studnia O. – Beatę Frankowską i Jarka Kaczmarka, którzy wprowadzili dzieci w temat przekazów ustnych, a przede wszystkim pięknym słowem uruchomili ich wyobraźnię. Przez kolejne dni już wspólnie z uczestnikami przygotowywali finałowe opowieści i zgłębiali tajemnice mitologii, poznając nowych bohaterów i ich przygody. Ściśle z blokiem opowieści połączony był blok animacji. Aby uczestnicy mogli przenieść poznane historie z wyobraźni do świata realnego, postanowiliśmy umożliwić im to za pomocą filmu animowanego. Dzieci samodzielnie wykonały tła i postaci – głównych bohaterów poszczególnych scen, a następnie animowały oraz nagrywały ścieżkę dźwiękową. Efekty tej pracy będzie można zobaczyć we wrześniu, po zmontowaniu wszystkich materiałów.

Program uzupełniały gry terenowe, zajęcia poświęcone tożsamości, wykonywanie wisiorów opasanych oraz bransolet  (zgodnych ze starożytnymi wzorami), pieczęci, a także odlewów. Dużym wsparciem była dla nas obecność i zaangażowanie pedagogów z Niemiec, przyjeżdżających w ramach stałej współpracy MSHM z Kreisjugendring Esslingen. To dzięki nim w obozie pojawiły się wielkie bańki, pajęczyna ze sznurka i wiele śmiechu, zabaw oraz dobrej energii.

Zwieńczeniem projektu był wieczór otwarty – czas podsumowania i świętowania. Przybyli goście zebrali się przed główną siedzibą Muzeum, a następnie wraz z opowiadaczami i muzykiem przeszli na teren warsztatów, gdzie już wspólnie wędrowaliśmy po terenie obozowiska, odwiedzając kolejno krainę Bogów, Karłów i Olbrzymów. Mogliśmy zobaczyć mówiącą głowę olbrzyma Mimira, odwiedzić Karła Broke, dowiedzieć się o chytrościach boga Lokiego i wraz z Thorem przeżyć wiele przygód. Pointą widowiska była prezentacja trailera filmowego. Chcieliśmy zwrócić uwagę jakie formy przyjmuje obecnie tak ważna dla starożytnych mitologia – dla nich była częścią rzeczywistości, współcześnie to sfera literackiej fabuły.

Tegoroczna edycja była szczególna przede wszystkim dzięki nowym tematom i formom po które sięgnął zespół tworzący projekt. Jednak sukces warsztatów nie byłby możliwy gdyby nie ogromne zaangażowanie prowadzących i opiekunów oraz ich tytaniczna praca – podobno niemożliwe jest stworzenie godzinnego widowiska z 60 dzieci w 4 dni, podobno filmu animowanego nie można zrobić w namiocie do którego zagląda słońce, podobno Bogowie, Olbrzymy i Karły nie istnieją…

Galeria zdjęć na Facebooku

deidrick@mailxu.com