Category Archives: Ciekawostki

Chowamy walizki!

Drodzy goście naszego bloga!
Nadszedł dzień w którym musimy jasno stwierdzić – chowamy do szafy walizki. Nasze podróże dobiegły końca. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zostało gruntownie wyremontowane, a wraz z otwarciem nowej ekspozycji stałej “Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er” rozpoczęliśmy nowy rozdział w życiu naszej instytucji.

Przedświt – za kulisami wystawy – Gabloty

Przedświt – pierwsze szlify wystawy

UCZTA KRÓLA KAZIMIERZA – VII Warsztaty historyczno-artystyczne

Plakat Uczta Króla Kazimierza MSHM

W piątek 4 lipca od godz. 18.00 Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie oraz Kreisjugendring Esslingen e.V. zapraszają do Parku Potulickich, na wieczór otwarty VII Warsztatów historyczno-artystycznych dla dzieci „Uczta Króla Kazimierza”.

Przedświt – nowa wystawa w MSHM

Przedświt - plan

Zapraszamy do obejrzenia filmowej zapowiedzi naszej nowo powstającej wystawy stałej “Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”.

Wesołych Świąt!

Kartka świąteczna MSHM

Odkrycie studni z okresu wpływów rzymskich

Fot. 5. Górny wieniec cembrowiny z widocznym na dole elementem konstrukcyjnym zaopatrzonym w prostokątny otwór

Badania archeologiczne na stan. nr AZP 59–64/13 w Kaniach, gm. Brwinów, pow. pruszkowski, odbyły się w dniach 10.07–26.07.2013 r. i miały charakter badań ratowniczych, wyprzedzających planowane działania inwestycyjne, związane z budową instalacji wodociągowej przez działającą z ramienia Gminy Brwinów firmę MT Łupiński Pracownia Projektowa. Prace wykopaliskowe prowadzone były pod kierownictwem mgr Doroty Słowińskiej z Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie. Miały one na celu odkrycie, rozpoznanie i zadokumentowanie w miarę możliwości i potrzeb w całości, odsłoniętych na trasie planowanej inwestycji obiektów archeologicznych, które zostałyby zniszczone w trakcie prac budowlanych, jak również zabezpieczenie odkrytego ruchomego materiału zabytkowego.

Na planie “Przedświtu”

DSC_5526

 

10 października przez lasy i łąki Kałęczyna, w okolicach Grodziska Mazowieckiego, wędrowali legioniści Imperium Rzymskiego. Czy to nowa próba podboju? Nie, to tylko plan filmowy najnowszej produkcji naszego muzeum – filmu zapowiadającego nową ekspozycję stałą.

Małe muzea, duże historie – wieczór opowieści

Małe muzea

 

W piątkowy wieczór – 13 września – zapraszamy do muzealnych piwnic, do wysłuchania niezwykłych historii. Wystąpią uczestnicy warsztatów „Małe muzea, duże historie” oraz opowiadacze ze Stowarzyszenia Grupa Studnia O.

Szranki i harce w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Szranki i harce - plakat EDD

Zapraszamy na Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 – Nie od razu Polskę zbudowano. W tym roku przygotowaliśmy szereg atrakcji dla dużych i małych. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w MSHM to przypominanie tradycji oraz obyczajów, których źródła sięgają początków państwowości polskiej. Średniowiecze to nie tylko okres budowania politycznego oblicza Polski, to także codzienność, na którą składała się praca, asceza i modlitwa, a także różne „przyjemności życia” – turnieje, tańce, uczty, gry i zabawy.

ruesch_belinda goldyn_harriette@mailxu.com butrick.annis@mailxu.com